Tak ! Tak !

Znów? Tak! Tak!

WIELKA PŁYTA. Ukazało się kompaktowe wznowienie ważnego albumów lat 80. - płyta "Tak! Tak!" Obywatela G.C. (Grzegorza Ciechowskiego).

Po rozpadzie w 1986 r. Republiki, Ciechowski (niekwestionowany lider, wokalista i autor) przejął potencjał popularności grupy jako solista. Jego pierwsza płyta z 1987 r. zyskała ogromną popularność. Uwolniony od programowej surowości Republiki i stylistycznych ograniczeń nowej fali nagrał z grupą wirtuozów płytę różnorodną i bardzo przebojową. Oczekiwania związane z drugą płytą były ogromne.
Album "Tak! Tak!" wzbudził kontrowersje. Niewątpliwym hitem był dynamiczny utwór "Tak... tak... to ja", który muzycznie okazał się nieoczekiwanym powrotem do brzmienia Republiki. Tekstowo jest rozliczeniem 30-latka (oczywiście Ciechowskiego) z samym sobą. Kolejnym przebojem był równie surowy utwór "Nie pytaj o Polskę", który był niespodziewaną deklaracją patriotyzmu. To pozornie piosenka miłosna, w której tytułowa Polska jest kochanką odmalowaną z wszystkimi okropieństwami i beznadziejnością tamtych czasów. Słuchając tej płyty po 11 latach, znajduję w niej o wiele więcej klimatu tamtych czasów.
Jest tu seria piosenek o emigracji, cenzurze, kłamstwach mediów i chęci życia w innym, lepszym świecie. Nie miały one bezpośrednich odniesień politycznych, oddawały raczej codzienne myśli ówczesnych Polaków. Moim ulubionym utworem była pełna aluzji "Piosenka kata". Brzmiała niezwykle nowocześnie i była chyba pierwszym polskim utworem tak starannie i efektownie wyprodukowanym w studiu.
Dobrymi kawałkami są też zabawna "Depesza do producenta" i zamykająca album, nieco kabaretowa "Skończymy w niebie". Pomiędzy nimi znalazło się jednak kilka utworów słabych, które utrudniały słuchanie płyty w całości. Ten eklektyzm spowodował, że płyta nie miała klimatu, sprawiała wrażenie zbioru kilku przebojowych singli i "wypełniaczy".
Album "Tak! Tak!" był planowany jako superprodukcja, wystąpiła na nim czołówka naszego jazzu - Stańko, Ścierański, Surzyn, Karolak. Świetna też była, jak na owe czasy, okładka i promocja albumu.
Ten album okazał się łabędzim śpiewem Ciechowskiego, który przez następne lata nie potrafił osiągnąć poziomu dwóch pierwszych płyt. Wrócił jako producent świetnych płyt Justyny Steczkowskiej, jako Grzegorz z Ciechowa z "cepeliowską" płytą "OjDADAna", i w ostatnim roku z albumem "Maskra" Republiki.
Muzyka na reedycji "Tak! Tak!" brzmi znakomicie, płyta wzbogacona została o koncertowe wykonanie "Nie pytaj o Polskę" (z Kayah) oraz komputerową część multimedialną zawierającą ścieżkę wideo z koncertowym, akustycznym wykonaniem utworu "Tak... tak... to ja".

ROBERT LESZCZYŃSKI

Obywatel G.C. "Tak! Tak!"
ZPR Records 1988/1999