REPUBLIKA NA DVD:
1. kwietnia 2003 roku "Złote DVD" Republiki otrzymało status ZŁOTEJ PŁYTY!!!

DVD 1:

DVD 2:

1. TELEDYSKI
więcej>>>

2. KOMBINAT - XXIII PRZEGLĄD PIOSENKI AKTORSKIEJ
Wrocław, 16 marca 2002 roku;
Ostatni występ zespołu REPUBLIKA;
60 minut, wersja stereo.

więcej>>>

3. DYSKOGRAFIA
więcej>>>

4. DODATKI: "REPUBLIKA NA KASZUBACH"
Film promocyjny, nagrany podczas sesji nagraniowych do ostatniej płyty Zespołu;
Zdunowice, lipiec 2001 roku.
więcej>>>

5. SUPLEMENT:
* LAWA
Teledysk do programu "Non Stop Kolor" (1991)
* REPUBLIKA MARZEŃ
Teledysk do programu "Luz" (1995)
* NIE PRZEJDZIEMY DO HISTORII
KFPP Opole '96 (Koncert "Kwiaty we włosach...")
więcej>>>

1. KONCERTY:
KFPP OPOLE '83

Noc rockowa: "Muzyka w serca wstąpi nam";
Noc z 1 na 2 lipca 1983 roku.
więcej>>>

2. KONCERTY:
"SIÓDMA PIECZĘĆ - TRASA KONCERTOWA"

Łódź, Hala KS "Społem",
28 października 1993 roku.
więcej>>>

3. KONCERTY:
III MIĘDZYNARODOWY POKAZ
PIROTECHNIKI I LASERÓW
Olsztyn k/Częstochowy,
9 września 1995 roku.

więcej>>>

4.KONCERTY:
"REPUBLIKA Z MARZEŃ"
Warszawa, 14 października 1995 roku.
Dom Dziecka nr 3
więcej>>>

5.KONCERTY:
MÜNSTER (NIEMCY '98)

Bennohaus; 5 września 1998
więcej>>>

6. KONCERTY:
KFPP OPOLE '99
Koncert "Mikrofon i ekran"; 26 czerwca 1999 roku.
więcej>>>

7. KONCERTY:
KFPP OPOLE '2001
Koncert "Superjedynki"; 9 czerwca 2001 roku.
więcej>>>

8. SUPLEMENT:
* FILM "KONCERT" (fragm.)
Reżyseria: Michał Tarkowski; (sierpień 1982)
* FILM "FALA" (fragm.)
Reżyseria: Piotr Łazarkiewicz; (sierpień 1985)
więcej>>>


DVD 1

1. Teledyski.

Teledyski "firmowe" zarejestrowane przez Republikę. Brakuje tylko "Tak długo czekam (ciało)". Niestety, ale taśma telewizyjna z tym utworem uległa zniszczeniu. Istnieją tylko stare kopie na taśmach VHS.

Etiudy filmowe zrealizowane przez Ryszarda Czernowa, do dwóch utworów: "Śmierć w bikini" i "Poranna wiadomość", były wcześniej wydane na albumie "nowe Nowe Sytuacje".

Dźwięk - stereo, 27 minut

2. Spektakl "Kombinat"

Tego koncertu nie mogło zabraknąć na tej płycie. Pożegnalny koncert Republiki.
Spektakl, którego nie zapomnimy.

Dźwięk - stereo, format 16x9, 60 minut

3. Dyskografia

Dział zawiera podstawową dyskografię wzbogaconą o single promocyjne.
Ze względów technicznych (słaba czytelność napisów na ekranie telewizyjnym) opisy płyt ograniczają się do tytułów, składu wykonawców i numerów katalogowych.
Każda płyta jest opatrzona reprodukcją okładki.

4. Dodatki

Ten dział dzieli się na dwie części:

"Republika na Kaszubach" - film promocyjny (tzw. EPK) zrealizowany przez Ryszarda Czernowa podczas sesji nagraniowych na ostatnią, niedokończoną, płytę zespołu. Sesje odbyły się latem 2001 roku w miejscowości Zdunowice na Kaszubach.
Ten film miał promować nowy album. Zawiera wywiady z członkami zespołu, pokazuje pracę w "polowym" studiu.
Mimo, że los chciał inaczej, pokazujemy go w formie w jakiej został zmontowany.

Dźwięk - stereo, 13 minut

"Suplement" - zawiera trzy specjalne nagrania:

"Lawa" - teledysk nagrany 12 marca 1991 roku w studiu TVP na ul. Woronicza. Wyłącznie do programu "Non Stop Kolor" w ramach promocji płyty "1991". W całości był wyemitowany tylko raz jako dodatek do długiego wywiadu z zespołem. Mało znane nagranie.
W tym dniu zadebiutował w zespole Leszek Biolik

."Republika marzeń" - Teledysk nagrany 18 maja 1995 roku w studiu TVP na ul. Woronicza. Wyłącznie do programu "Luz". Promował płytę "Republika marzeń". Oryginalnie teledysk został nagrany w kolorze. Niestety, ale jedyna zachowana kompletna kopia została nagrana z wadą koloru (brak pasma czerwonego). W efekcie byliśmy zmuszeni stworzyć wersję "prawie" czarno-białą. Rejestracja mało znana i wykonana przez Republikę "na dużym luzie".

"Nie przejdziemy do historii" - Festiwal "Opole 96". Jedyny przypadek, kiedy Republika publicznie wykonała utwór nie napisany przez siebie. Zespół zagrał tę bardzo znaną piosenkę Krzysztofa Klenczona w finale koncertu "Kwiaty we włosach".

Prawdą jest, że na Festiwalu "Opole 99" zespół zagrał utwór skomponowany przez Dimę Chaabacka (Polka Galopka), ale pochodził on z płyty Grzegorza "Oj da da na".

Dźwięk - stereo, 11 minut

DVD 2

Ta płyta była najtrudniejszą do skompilowania.

Chcieliśmy pokazać Republikę z różnych okresów, z różnych koncertów, przede wszystkim z tych mniej znanych. Chcieliśmy również zaprezentować jak najwięcej utworów z koncertowego repertuaru zespołu. Umieszczenie np. dwóch całych koncertów spowodowałoby właśnie powtarzanie piosenek jak również ograniczenie możliwości pokazania Republiki z innych występów. Byliśmy skazani na fragmenty.

Zarejestrowane przez telewizję takie koncerty jak "Operetka 91", "Bez Prądu", "Republika Marzeń", "Republika Wspomnień" czy "Masakra" były i zapewne będą często emitowane przez TVP. To nie wyklucza, że mogą się one kiedyś ukazać w całości na innych płytach DVD Republiki. Mamy takie plany.

Największy problem był z okresem działalności "starej" Republiki - do 1986 roku.

W związku z wieloma pytaniami dotyczącymi tego okresu wyjaśniam: poza Opolem '83, nie było żadnych telewizyjnych rejestracji koncertów zespołu. O rejestracjach filmowych piszę niżej. Republika nie była zespołem goszczącym na ekranie telewizorów. Wymownym przykładem jest ilość telewizyjnych wywiadów: jeden, w którym odezwał się tylko Zbyszek. Tak niestety było.

Wszystkie nagrania przeszły niezbędną obróbkę pod względem poprawy jakości dźwięku i obrazu. Oczywiście w ramach możliwości technicznych. Sztuczne przerabianie dźwięku z mono na stereo czy na 5.1 daje marny efekt wypaczający brzmienie.

1. Opole 1983

Pierwszy i jedyny telewizyjny koncert "starej" Republiki. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć ten koncert z dźwiękiem stereo.

Dźwięk - stereo, czas - 16'20

2. Trasa koncertowa "Republika - Siódma Pieczęć"

Fragment ten pochodzi z programu Telewizji Łódź "Siódma Pieczęć".
Był to reportaż z koncertu . Mimo ograniczonych możliwościach technicznych (tylko dwie kamery usytuowane na widowni), zdecydowaliśmy się pokazać ten okres w życiu artystycznym Republiki.

Dźwięk - mono, czas - 12'30

3. Olsztyn k/Częstochowy

Republika zagrała na tym koncercie kilkanaście utworów. Telewizja Katowice zarejestrowała tylko kilka z nich do reportażu o całej imprezie. Reportaż ten był wyemitowany tylko raz. Ten koncert był szczególnym ze względu na ilość widzów - ponad 250000.

Dźwięk - mono, czas - 9'40

4. Dom Dziecka nr 3 w Warszawie

Kolejny szczególny występ Republiki. Zespół zagrał dla kilkudziesięciu samotnych dzieciaków. W programie telewizyjnym były zamieszczone rozmowy z dzieciakami i zwiedzanie Domu Dziecka. Mimo, że Republika zagrała normalny koncert w programie wykorzystanych było tylko 5 utworów w całości (Zapytaj mnie czy cię kocham, Paryż Moskwa, Republika marzeń, Tak tak to ja i Biała flaga). Był też fragment utworu Sam na linie. Na naszym DVD jest już w całości.

Dźwięk - stereo, czas - 14'50

5. Münster, Niemcy

W tej formie, koncert pokazany po raz pierwszy w Polsce.
Odbył się w zwykłym klubie. Skromna realizacja telewizyjna. Koncert bardzo kameralny, daleki od estetyki festiwalowej. Był raz wyemitowany w miejscowej telewizji.

Dźwięk - stereo, czas - 27'00

6. Opole 1999

Również szczególny występ Republiki. W rozszerzonym składzie: Dima Chaabach i Kukla Band.
Po raz pierwszy i jedyny Republika wykonała utwór z płyty "Oj da da na" Grzegorza z Ciechowa ("Polka Galopka"). Dodatkowo zagrali wyjątkową wersję "Mojej krwi".

Dźwięk - stereo, czas - 8'20

7. Opole 2001

"Opole 1983" był pierwszym telewizyjnym występem Republiki. "Opole 2001" był ostatnim z Grzegorzem Ciechowskim.

Dźwięk - stereo, czas - 17'40

8. SUPLEMENT

Wszystkie wyżej wymienione koncerty są realizacjami telewizyjnymi. W Suplemencie są rejestracje filmowe z koncertów Republiki. Nie było ich dużo. Prezentujemy wszystkie.

Film "Koncert" w większości dokumentuje łódzką imprezę "Rockowisko 81". Występ Republiki był jednak zarejestrowany dopiero w sierpniu 1982 roku. Dla potrzeb filmu został wynajęty warszawski klub Stodoła, w którym Republika dograła swój występ.

Film "Fala" został nagrany podczas sławnego występu w Jarocinie w 1985 roku. Niestety, nie zachowały się materiały robocze z tego koncertu. Przynajmniej u producenta filmu.

Oba fragmenty zostały przegrane bezpośrednio z taśm filmowych. Jakość dźwięku jest daleka od doskonałości. Ale w tym przypadku jest to nieistotne. Staraliśmy się zrobić wszystko aby tą jakość poprawić. To co usłyszycie jest optymalnym rozwiązaniem.

Dźwięk - mono, czas - 15'00


Znacie już całą zawartość tego podwójnego wydawnictwa DVD.

240 minut to na pewno za mało aby przedstawić wszystko co zespół zarejestrował, co pozostawił po sobie. Wiadomo było od dawna, że na pierwszej płycie będzie spektakl Kombinat, teledyski i tzw ciekawostki.

Wiadomo było również, że druga płyta będzie w całości "koncertową" i przekrojową. Nad jej zawartością długo się zastanawialiśmy. Po kilku dniach przeglądania taśm sporządziliśmy listę - jak to Zbyszek określał - pewniaków. Po podsumowaniu czasów wyszło nam prawie... 500 minut! Zredukowanie tego do 120 minut okazało się zadaniem bardzo bolesnym. Ale nie było wyjścia - trzeba było ciąć.

Przede wszystkim musieliśmy ograniczyć ilość różnych koncertów.

Opole 1983 tak jak ustaliliśmy w pierwszej selekcji zostało bez zmian. To samo było z fragmentami koncertów: z Münster, Opole 2001, Opole 1999. Ograniczyliśmy do minimum Olsztyn 1995, Trasę Siódmej pieczęci i Dom dziecka. Ze wszystkich rejestracji Republiki te wybrane koncerty uważamy za bardzo szczególne i w większości mało znane.

Pierwotnie DVD miało zawierać tylko jedną płytę. Udało nam się jednak przygotować podwójny album i to bez zmiany ceny sklepowej!

Nie robimy tego wydawnictwa wyłącznie w celach komercyjnych.

Wielkie dzięki za mnóstwo e-maili z podziękowaniami.

Tym, którzy czują niedosyt zapewniam, że nie uważamy tego wydawnictwa za ostatnie.

W imieniu Zespołu i własnym

Jerzy Tolak