Przede wszystkim - chciałbym w imieniu zespołu i swoim podziękować wszystkim za przybycie do łódzkiego kina Przedwiośnie na "Noc Białej Flagi". Chcieliśmy nie tylko pokazać nieznane czy mniej znane filmy. Chcieliśmy spotkać się ze "starymi" fanami, poznać nowych, pogadać o dawnych czasach. Jednym słowem - powspominać Republikę. Tak tez było. Udało się nawet pogodzić oglądanie z gadaniem. Powstała wręcz klubowa atmosfera. Wszystko dzięki wam.

Wielkie podziękowania dla całej pracującej załogi w kinie. Mam nadzieję, że "Dzień (czy noc) Białej Flagi" stanie się tradycją. A jest jeszcze wiele filmów do obejrzenia.

Pozdrawiam,
do zobaczenia

Jerzy Tolak


Przeżyjmy to jeszcze raz...

Sobota, 26 kwietnia 2003 roku - przesunięty w czasie "Dzień Białej flagi", zamieniony w "Noc białej flagi". Noc, którą wszyscy jej uczestnicy zapamiętają - jak myślę - po wsze czasy...

Mieliśmy przyjemność zapoznać się z materiałami, o których istnieniu wielu z nas nie miała nawet pojęcia (wykaz poniżej). A jednak stało się. Zobaczyliśmy wycinek przebogatego archiwum Zespołu. Materiały niemal bezcenne dla każdego z nas.

Spotkaliśmy się w kinie, które żywcem wyjęte zostało z lat 80. Jakby czas się zatrzymał. Na korytarzu i na sali biało-czarne krawaty, czarne ubiory, koszulki z logo "Republiki", plakaty otaczające nas wokół. Wreszcie to, co najważniejsze tej nocy - wszechobecna muzyka Republiki w kuluarach a na sali kinowej na dużym ekranie republikańskie obrazy - koncerty, materiały muzyczne, prywatne archiwa.

Noc z 26 na 27 kwietnia to również możliwość spotkanie się wielu osób z całego kraju. Możliwość wymiany poglądów, myśli, możliwość porozmawiania z Zespołem (nieobecnym w całości - zabrakło zarówno Pawła Kuczyńskiego jak i Leszka Biolika), managerem, Anią. Niesamowita atmosfera przy niesamowitej okazji. Spotkanie jak za "dawnych, dobrych czasów" - choć nie do końca...

Pomysł takiego spotkania, jego wykonanie i oprawa, to zasługa wszystkich tych, którzy znaleźli się w Łodzi tej nocy. Każdego bez wyjątku. Około 200 osób, które zjawiło się w kinie "Przedwiośnie" stworzyło tą "imprezę". Wszyscy zadbali o to, żeby była udana, żeby spełniła nasze oczekiwania. I tak też się stało. 9 pełnych godzin, które spędzone zostały w kinie (niestety nie wszyscy wytrzymali ten maraton) to godziny, które zapadną głęboko w naszą pamięć.

Było to już drugie spotkanie z okazji "Dnia białej flagi". Drugie, ale z pewnością nie ostatnie. 25 kwietnia każdego roku powinien się stać naszym "republikańskim" dniem, dniem nas wszystkich - "republikanów".

Dziękuję tym wszystkim, z którymi spotkałem się w kinie - do zobaczenia najpóźniej za rok! 25 kwietnie 2004 roku.

Serdeczne podziękowania dla Ani Ciechowskiej i Jurka Tolaka za udostępnienie materiałów - Zbyszkowi Krzywańskiemu, Sławkowi Ciesielskiemu, Leszkowi Biolikowi oraz Pawłowi Kuczyńskiemu za ich stworzenie. Grzegorzowi Ciechowskiemu za WSZYSTKO.

Piotr Milewski
fot. (Łódź) Adam Czech "Akrak"

Oto wykaz materiałów, które obejrzeliśmy:

 1. Riviera Remont '81
 2. Opole '83
 3. Kraków '86
4. Wręczenie Złotej Płyty '85
 5. Sopot '88
 6. Opole '90 /tylko Republika/
 7. Teledyski:
- Blah-Blah
- Tak tak
- Lawa /nagrywanie vocali- G.C., Z.K./
- Skończymy w niebie /nagrywanie vocali - G.C., Staszek Soyka
- Podróż do ciepłych krajów /nagrywanie trąbki przez Tomka Stańko
 8. Koncerty zagraniczne (fragmenty):
- Cricet Club '90
- Hiszpania '94
- Nowy Jork '94
-Toronto 94
 9. Łódź- Bez prądu /materiały które nie weszły do emisji/
10. Koncerty Siódmej Pieczęci
11. Raz na milion lat /nagrywanie vocali -G.C./
12. Mamona /realizacja teledysku/
13. Teledyski:
- Poranna wiadomość
- Śmierć w bikini
- Betlejem jest wszędzie
- Republika marzeń /Luz -w kolorze-/
- Odchodząc /pierwsza wersja/
- Śmierć na pięć /pierwsza wersja/
14. Trójka III.2001 - 1000 wydanie Listy Przebojów Programu III
15. Trójka I.1994    


Z archiwum: Tak na stronie zapraszaliśmy do kina!!!